سدیم هگزا متافسفات و کاربردهای آن

سدیم هگزا متا فسفات با فرمول شیمیایی Na6P6O18  و جرم مولی 611.7704 gr/mol شناخته‌شده است؛ شکل ظاهری این ترکیب به‌صورت بلورها سفید با چگالی 2.484gr/cm3  است. دمای ذوب این ماده 628 درجه‌ی سانتی گراد و دما جوش آن 1500 درجه‌ی سانتی گراد است. این ترکیب بی‌بو بوده و در آب حل‌شده ولی در حلال‌های آلی قابل حل نیست.

در کل این ترکیب جاذب رطوبت هوا بوده و آن را با نام‌های دیگر کالبون، گلسی سدیم، متا فسفریک اسید ، نمک هگزا سدیم و سدیم پلی فسفات نیز می‌شناسند.

کاربرد:

به طور کلی این ترکیب در صنایع مختلف، کاربرد وسیعی دارد؛ برای مثال از این ماده در صنعت تصفیه‌ی آب، کاغذسازی، رنگرزی، نساجی، صنعت پتروشیمی، صنعت دباغی، متالوژی و ساخت‌وساز تا کاربرد در صنایع غذایی به عنوان افزودنی‌های غذایی مثل شربت‌ها، پودر پنیر، فیله‌ی ماهی، سس سالاد، آبجو، ژله و بستنی. به عنوان عامل پراکنده‌کننده و هموژنایزر برای کاهش سختی آب به کار می‌رود. کاتیون‌های دو یا سه ظرفیتی مثل سدیم هگزا متا فسفات در محلول‌های آبی به منظور تسهیل انعقاد ذرات نامحلول سوسپانسیون به‌خصوص ذرات کلوئیدی مثل رس که بار منفی دارند به همین دلیل از این ماده برای تصفیه‌ی آب استفاده می‌شود. در تعریف عامل پراکنده‌کننده باید به این نکته توجه داشت که این ماده مانع از تجمع ذرات معلق در مقیاس‌های بزرگ می‌شود. تا فرایند ته‌نشینی آن‌ها را تسهیل بخشد.

 این ترکیب در میادین نفتی کاربرد زیادی دارند و در عکاسی نیز از آن برای جلوگیری از ایجاد لکه در فیلم و عکس استفاده می‌کنند.

کربنات سدیم گاهی به این ترکیب اضافه می‌شود تا اسیدیته آن را از 6.8 به 8 افزایش دهد تا از آن در شوینده‌ها به عنوان عامل پراکنده‌کننده و هموژینایزر برای کاهش سختی آب استفاده شود.

این ترکیب از تجمع ذرات معلق در مقیاس‌های بزرگ جلوگیری می‌کند. در صنایع کاشی و سرامیک‌سازی، صنایع آرایشی و بهداشتی مثل کرم‌های مرطوب‌کننده و خمیردندان به عنوان عامل پخش‌کننده کاربرد دارد.

روش بسته‌بندی:

در کیسه‌های 25kg بسته‌بندی می‌شوند.

 

 

 

 

 

a

Search