مونو آمونیوم فسفات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

فرمول مولکولی مونو آمونیوم فسفات  H6NO4  است و فرمول رایج مورد استفاده‌ی این ترکیب NH4H2Po4 است. از دیگر نام‌های این ترکیب می‌توان به آمونیوم دی هیدروژن فسفات اشاره کرد که دمای ذوب این ترکیب 190 درجه‌ی سانتی‌گراد است و چگالی آن 1.80 gr/cm3 است. جرم مولکولی این ترکیب115.02 است و انحلال‌پذیری آن در آب ، در دمای 25 درجه‌ی سانتی‌گراد 40.4  gr/100ml است و در اتانول محلول و در استون نامحلول است. این ماده دارای 11% ازت و  48% فسفر است که به‌صورت کریستال سفیدرنگ می‌باشد. حلالیت آن در آب حدودا 40 گرم در لیتر است. درصد p2o5 آن 85 %می‌باشد. مونو آمونیوم فسفات منبع اصلی فسفر و نیتروژن است و میزان فسفاتش از سایر کودهای جامد موجود بیشتر است.

تولید:

 این ترکیب را از آمونیاک و اسید فسفریک در رآکتورهای استوانه‌ای که به صورت ایزوترمیک با هم واکنش نشان داده و گرانول‌های جامد MAP را می‌سازند MAP یک نمک است با ساختار کریستالی تتراگونالی می‌باشد.

 

کاربرد:
این ماده در صنعت کشاورزی به عنوان کودهای شیمیایی مورد مصرف قرار می‌گیرد و یکی از کودهای بسیار مهم در این صنعت است. برای یک گیاه سه عنصر حیاتی وجود دارد که مونو آمونیوم فسفات به دلیل دارا بودن فسفر و ازت دو جزء اصلی از این سه عنصر حیاتی را دارا است. چون مونو آمونیوم فسفات محلول در آب است در صورت وجود رطوبت مناسب در خاک به سرعت حل می‌شود و موجب تقویت رشد گیاه می‌گردد.

در مصارف غیر کشاورزی هم کاربردهایی دارند که شامل استفاده از آن‌ها در پودر خشک است. این ماده شیمیایی در کپسول‌های آتش‌نشانی در منازل، مدارس و ادارات وجود دارد و به سرعت موجب خاموش شدن شعله‌های آتش می‌شود

بسته‌بندی و روش نگهداری:

این ترکیب باید در انباری سربسته و خشک نگهداری شود.

این ترکیب به صورت کیسه‌ها و یا بسته‌های 25 کیلوگرمی در بازار عرضه می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

Search