مونو پتاسیم فسفات چسیت و چه کاربردهایی دارد

 

مونو پتاسیم فسفات با فرمول شیمیایی KH2(PO4) که جرم مولی آن 136.086 gr/mol است.شکل ظاهری این ماده به صورت پودر سفید رنگی است که بو نداشته و بدون آب است. چگالی آن 2.338  gr/cm3 است. دمای ذوب آن 256.6 درجه ی سانتی گراد و دمای جوش آن 400 درجه ی سانتی گراد است. انحلال پذیری این ترکیب در آب و در دمای 25 درجه ی سانتی گراد 22 gr/100.ml است.  قدرت اسیدی این ماده 7.2 وقدرت بازی آن 11.9 است؛ خاصیت اسیدی این ترکیب به جذب نیتروژن،فسفر و سایر عناصر ریز معدنی خاک یا محلول کمک می کند.  ساختار این ترکیب بلوری و پودری است؛ در کل این ماده دارای خلوص بالا و حلالیت فوق العاده است. مونوپتاسیم فسفات را با نام های دیگر پتاسیم دی هیدروژن فسفات یا  MKP نیز می شناسند. تک کریستال این ماده دارای خاصیت مغناطیسی بوده و این ماده در اتانول  کم محلول است.

روش تولید:

روش صنعتی تولید این ترکیب از واکنش خنثی سازی اسید فسفریک وپتاسیم کربنات است که pH محلول نباید بالا باشد. دمای بالای 169 درجه ی سانتی گراد موجب می شود نمک سدیم در اسید پیرو فسفات طی واکنش زیر حل شود:

1) Na2HPO4+H3PO4              2NaH2PO4

2) NaH2PO4               Na2H2P2O7+2H2O

جداسازی محصول تولید شده به وسیله ی فیلتراسیون انجام شده وعمل بلوری شدن آن در دمای پایین انجام می شود.

کاربرد:

از جمله کاربرد های مونو پتاسیم فسفات، استفاده از آن در کشاورزی به عنوان کود و به عنوان منبعی برای پتاسیم و فسفر برای گیاه است؛ که موجب افزایش موقت گیاهان در برابر آفات و بیماری ها، افزایش تشکیل ریشه در آن ها، بهبود کیفیت محصولات کشاورزی، بهبود رنگ و وزن میوه ها و از بین بردن بیماری های قارچی میشود. از این ماده به عنوان ماده ی اولیه در برای صنایع مکمل های غذایی، خوراک دام ها، صنایع داروسازی استفاده نیز استفاده میشود.

کاربرد های دیگر آن شامل:

 1) استفاده  از این ترکیب به عنوان عاملی بازی برای  تنظیم  pH در برخی محصولات مشخص و کاهش خروج آمونیاک از کود است

 2) استفاده از آن به عنوان مکمل های غذایی

 3) ماده ی اصلی در نوشابه های انرژی زا

 4) در صنایع نساجی

5) ساخت پوشش های دندان برای حفظ مینای آن

 6) در ساخت خمیر دندان و دهان شویه مانع از پوسیدگی دندان میشود

 7) استفاده از آن در شیر خشک و در غذای دام ها به عنوان امولسیافر

 8) در صنایع آرایشی و بهداشتی  و صنایع غذایی مثل سوسیس ها، گوشت ها فراوری شده، آبنبات ها، نوشیدنی ها و در مکمل های غذایی به عنوان عاملی برای کنترل pH مورد استفاده اند.

بسته بندی:

مونو پتاسیم فسفات را در بسته یا کیسه های 25kg  توزیع می کنند.

 

Search