سولفات منگنز و کاربردهای آن

سولفات منگنز  معمولا به ترکیب غیر معدنی با فرمول MnSO4 · H2O اشاره دارد. این جامد پودری نمک تجاری منحصربه‌فرد منگنز (II) است. ترکیبی معدنی با فرمول MnSO4 است. منگنز یکی از فراوان‌ترین عناصر سازنده پوسته کره زمین می‌باشد. این عنصر در بدن موجودات زنده وجود دارد و برای رشد و نمو انسان و گیاه ضروری است. نشانه شیمیایی این عنصر Mn می‌باشد و به‌صورت کاتیون ۲ بار مثبت در خاک قابل‌جذب است. در حدود ۹۰ درصد از منگنز تولیدشده در معادن در صنایع فولادسازی مورد استفاده می‌شود و ده درصد باقیمانده در صنایع غیر فلزی نظیر کشاورزی و خوراک دام کاربرد دارد.

کود شیمیایی سولفات منگنز از نظر ظاهری به‌صورت پودری سفیدرنگ است. منگنز دارای نقش اساسی در انجام عمل فتوسنتز و تنفس گیاهان بوده و در فعالیت‌های آنزیم‌هایی مانند نيتريت ردوكتاز كه در متابوليسم ازت مشارکت دارد، دارای اهمیت می‌باشد. استفاده از این كود سبب بهبود فتوسنتز گیاه و افزایش کیفی و کمی تولید محصولات کشاورزی می‌گردد. کمبود Mn  خاک با این نمک حل ‌شده است.

سولفات منگنز مانند بسیاری از سولفات‌های فلزی انواع هیدرات‌ها را تشکیل می‌دهد: مونوهیدرات، تتراهیدرات، پنتاهیدرات و هپاتاید هیدرات که  مونوهیدرات از همه شایع‌تر است. تمام این نمک‌ها برای حل کردن نقاط صورتی کمی از پیچیده [Mn (H2O) 6] 2+ حل می‌شوند. رنگ صورتی رنگ نمکی Mn (II) بسیار مشخص است.

تولید:

به طور معمول سنگ معدن منگنز با تبدیل آن‌ها به سولفات منگنز (II) خالص می‌شود. درمان محلول‌های آبی سولفات با کربنات سدیم منجر به رسوب کربنات منگنز می‌شود که می‌تواند برای تولید اکسید MnOx کالسیده شود. در آزمایشگاه، سولفات منگنز را می توان با درمان دی اکسید منگنز با دی اکسید گوگرد ساخت:

MnO2 + SO2  MnSO4

همچنین می توان با ترکیب پرمنگنات پتاسیم با سدیم هیدروژن سولفات و پراکسید هیدروژن تولید کرد.

سولفات منگنز محصولی از اکسیداسیون های مختلف صنعتی است که از دی اکسید منگنز استفاده می‌کنند، ازجمله تولید هیدروکینون و آنیزالدئید.

الکترولیز سولفات منگنز، دی اکسید منگنز را تولید می‌کند که با نام EMD برای دی اکسید منگنز الکترولیتی نامیده می‌شود. در عوض، اکسیداسیون سولفات منگنز با پرمنگنات پتاسیم، به اصطلاح دی اکسید منگنز شیمیایی (CMD) را تولید می‌کند. این مواد، به‌ویژه EMD برای تولید سولفات منگنز از کنسانتره دی اکسید منگنز که به حالت پیرولوسیت MnO2 است استفاده می‌گردد. برای تولید این محصول باید دی اکسید منگنز در اسید سولفوریک محلول شود. با توجه به این که این ماده به راحتی در سولفوریک اسید خاصیت انحلال‌پذیری ندارد بنابراین آن را در کوره و در دمای نه‌صد درجه سانتی گراد به وسیله گرافیت به عنوان عامل کاهنده به اکسید منگنز تبدیل و پس از آن به راحتی در اسید سولفوریک حل می‌نمایند و پس از تصفیه و تبخیر به‌صورت سولفات منگنز درمی‌آید.
برای تامین منگنز خاک جهت تغذیه‌ی گیاهان و در صنایع شیمیایی ازجمله در استخراج فلز روی از خاک.

 

کاربرد و مصارف سولفات منگنز :

ریز مغذی کشاورزی

زمین‌های کشاورزی و باغات

تولید انواع کود کشاورزی

استفاده از هر نوع کود را در راستای اصلاح و تقویت خاک زمین زارعی و باغات بر اساس نتیجه آزمون خاک، صرفاً با نظر کارشناسان مجرب و مهندسین سازمان جهاد و کشاورزی منطقه خود انجام دهید.

سولفات منگنز Mn با آنالیز    ۱۸-۲۰%

سولفات منگنز Mn با آنالیز     ۲۸-۳۱%

منگنز در خاک به‌صورت کاتیون دو ظرفیتی قابل‌جذب است و کمبود آن موجب زردی رگبرگ‌ها و توقف رشد در سرشاخه‌ها می‌شود و در باتری‌های باتری خشک استفاده می‌شود. پس در کل کاربردهای مهم  سولفات منگنز عبارت‌اند از: کودهای شیمیایی، مواد افزودنی خوراکی، رنگرزی، سرامیک‌سازی، دارویی و قارچ‌کش.

بسته‌بندی سولفات منگنز : 

در کیسه ۲۵  kg موجود است.

خوردن سولفات منگنز منجر به التهاب دستگاه گوارش و اسهال و استفراغ می­گردد. تنفس این ماده موجب التهابات دستگاه تنفسی شده و همین‌طور تماس این ماده با چشم باعث تحریک چشم و سوزش آن می‌گردد.

اين كود هم در خاک‌های اسيدي وهم در خاک‌های قليايي قابل ‌مصرف است .

 

 

 

 

Search