کاربردهای روغن کرچک در صنعت 

روغن کرچک یک روغن گیاهی است که با فشار دادن دانه‌های گیاه کاستور (Ricinus communis) به دست می‌آید. روغن کرچک یک مایع بدون رنگ مایل به زرد بسیار کم‌رنگ  و با بوی مشخص است. نقطه‌جوش آن 313 درجه سانتی‌گراد (595 درجه فارنهایت) و چگالی آن 961 کیلوگرم در مترمکعب است. این ماده یک تری گلیسیرید است که تقریبا 90 درصد از زنجیره اسید چرب ریسینولیت است. Oleateو Linoleate از دیگر اجزای مهم آن هستند.

روغن کرچک به عنوان یک منبع اسید ریسینولئیک شناخته‌شده است، که یک اسید چرب غیر اشباع و 18 کربنه است. اسید ریسینولیک از جمله اسیدهای چرب غیر معمول است که دارای یک گروه هیدروکسیل کاربردی در 12 کربن است. این گروه عملکردی باعث می‌شود ریسینولئیک اسید (و روغن کرچک) قطبی تر از بیشتر چربی‌ها باشد.

کاربرد:

روغن کرچک دارای کاربردهای متعدد در مواد آرایشی و دارویی و صنایع تولیدی به‌عنوان‌مثال: چسب، مایعات ترمز، رنگ مو ، دی‌الکتریک مایع الکتریکی ، مرطوب‌کننده ، نایلون، پلاستیک مایعات هیدرولیک، جوهر،لاک،درمان چرم،گریس روان کننده‌ها ، روغن‌های ماشین‌کاری، رنگ، رنگ‌دانه، چسب پلی اورتان،گریس تبرید و یخ‌زدگی ، لاستیک، مهر و موم، پارچه، پودرهای شست‌وشو و واکس‌ها از آنجا که روغن کرچک دارای ثابت دی‌الکتریک نسبتاً بالا (4.7) بسیار تصفیه‌شده است گاهی اوقات به عنوان یک مایع دی‌الکتریک با کارایی بالای خازن ولتاژ بالا استفاده می‌شود. روغن کرچک و مشتقات آن در ساخت صابون، روان کننده‌ها، مایع‌های هیدرولیک و ترمز، رنگ‌ها، پوشش، جوهر، پلاستیک مقاوم در برابر سرما، واکس و بلوری، نایلون، دارو و عطر استفاده می‌شود.

غذا و نگهدارندِ:

در صنایع غذایی، روغن کرچک (مواد غذایی) در مکمل‌های غذایی، طعم‌دهنده‌ها، آب‌نبات (مثلا پلی گلیسرول پلیریکینولیت یا PGPR در شکلات) به عنوان یک مهارکننده قالب و در بسته‌بندی استفاده می‌شود.

پزشکی :

در کل روغن کرچک دارای کاربردهای فراوانی در پزشکی است که این کاربردها شامل استفاده از این ترکیب در تولید ملین‌ها و پمادها است. این ترکیب برای پوست هم بسیار مفید است به‌گونه‌ای که استفاده‌ی مداوم از آن می‌تواند به درمان سرطان پوست کمک کند.

پوشش‌ها :

روغن کرچک به عنوان polyol در صنعت پلی اورتان استفاده می‌شود. عملکرد متوسط ​​(تعداد گروه‌های هیدروکسیل در یک مولکول ‌تری گلیسیرید) روغن کرچک 2.7 است، بنابراین به طور گسترده‌ای به عنوان پلی ال سفت و پوشش استفاده می‌شود.

روغن کرچک یک روغن خشک نیست، به این معنی که واکنش آن با هوا نسبت به سایر روغن‌ها مانند روغن لیندن و روغن تونگ نسبتاٌ کمتر است. Dehydration روغن کرچک به اسید لینولئیک می‌باشد که خواص خشک شدن (quick-drying oil) دارد.

پیش ماده به مواد شیمیایی صنعتی :

روغن کرچک را می‌توان به سایر ترکیبات شیمیایی تقسیم کرد که کاربرد فراوانی دارند. undecylenic acid  یکی از مواد آلی است که از پیرولیز ricinoleic acid که از مشتقات روغن کرچک می‌باشد، تولید می‌شود. این ماده یکی از مواد اصلی در تولید نایلون 11 است.  Sebacic acid از مواد دیگری است که از روغن کرچک با استفاده از سدیم هیدروکسید، سولفوریک اسید و کاتالیست هایی نظیر اکسید روی و فنول تولید می‌شود و محصولات جانبی نظیر گلیسرول، اکتانول و بقایای پلیمری دارد. هیدروژناسیون روغن کرچک آلکین ها را به وجود می‌آورد.

همچنین برای تولید گریس لیتیمی مقدار قابل توجهی از روغن کرچک استفاده می‌شود. طی مراحل هیدروژناسیون و صابون‌سازی روغن کرچک که منجر به تشکیل 12- هیدروکسی استئاریک اسید شده و از واکنش آن با لیتیم هیدروکسید و یا لیتیم کربنات گریس‌های روان کننده‌ای با قابلیت بالا تولید می‌شود.

روغن کرچک دارای دمای ثابت دی‌الکتریک نسبتا بالا است (4.7)، بنابر این به‌عنوان یک مایع دی‌الکتریک در خازن‌هایی با ولتاژ بالا کار می‌کند.

روان کاری :

روغن‌های گیاهی مانند روغن کرچک به دلیل پایداری اکسیداتیو ضعیف، جایگزین‌های غیرمتعارف آن‌ها برای روغن‌های تولیدشده از نفت هستند. روغن کرچک دارای خواص ویسکوزیته با دمای پایین‌تر و روان کاری با درجه حرارت بالا نسبت به سایر روغن‌های گیاهی است، و به عنوان یک روان کننده در موتورهای جت، دیزل و مسابقات مفید است. ویسکوزیته روغن کرچک در دمای 10 درجه سانتی‌گراد 2420 سانتی پوز است. روغن کرچک به عنوان یک روان کننده برای پمپ‌های دوچرخه‌ای پیشنهادشده است، زیرا که مهر و موم لاستیک طبیعی را کاهش نمی‌دهد.

هوانوردی اولیه و aeromodelling :

موتورهای شعاعی حمل‌ونقل هوایی جنگ جهانی اول روغن کرچک را به عنوان یک روان کننده اولیه، مخلوط با سوخت استفاده می‌کردند.

روغن قرمز ترکیه :

نفت قرمز ترکیه، روغن کرچک سولفات (یا سولفات) نامیده می‌شود، با افزودن اسید سولفوریک به روغن‌های گیاهی، به‌ویژه روغن کرچک ساخته می‌شود،  اولین مواد شوینده مصنوعی پس از صابون معمولی بود. از آن در فرمول‌بندی روان کننده‌ها، نرم‌کننده‌ها و رنگرزی‌ها استفاده می‌شود.

بیو دیزل:

 

روغن کرچک، مانند روغن‌های گیاهی ارزان قیمت می‌تواند به عنوان مواد اولیه در تولید بیودیزل استفاده شود. سوخت حاصل برای زمستان‌های سرد مناسب است. دما و زمان واکنش برای تولید بیودیزل از روغن کرچک خام 65 درجه سانتی‌گراد و 8 ساعت، که در آن مدل پیش‌بینی عملکرد محصول از 73.62٪ (وزنی / وزنی) و خلوص 83.41٪ (وزنی / وزنی) بود.

 

 

Search