تری‌ سدیم فسفات چیست و چه کاربردهایی در صنعت دارد؟ 

تری‌ سدیم فسفات یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی Na3PO4  و جرم مولی 163.94 gr/mol  و چگالی 1.620 gr/cm3 است. دمای ذوب این ترکیب 73.5 درجه‌ی سانتی گراد است و انحلال‌پذیری آن در آب،  در دمای صفر درجه‌ی سیلسیوس 1.5gr/100.ml  است.

قدرت بازی این ترکیب 2.23 بوده که یک امولسیون کننده‌ی قوی و قلیایی به‌حساب می‌آید که pH  آن 12 است. در کل شکل ظاهری این ترکیب به‌صورت پودر سفید بلوری لوزی پهلو است؛ که اشتعال‌پذیر نبوده و در صورت تماس با هوا متبلور می‌شوند.

این ترکیب را بانام‌های دیگر پنتا سدیم تری فسفات و تری سدیم اورتو فسفات نیز می‌شناسند.

 

روش تولید:

از خنثی‌سازی فسفریک اسید به‌وسیله‌ی سدیم هیدروکسید یا سدیم کربنات ایجاد می‌شود؛ که موجب تولید دی سدیم فسفات شده و کربن دی‌اکسید را به آن اضافه و آن را مخلوط و سپس آن را فیلتراسیون می‌کنند و سدیم هیدروکسید را به فیلتر اضافه کرده، که به سدیم تری فسفات تبدیل می‌شود که محلول را دوباره فیلتراسیون می‌کنند و درنهایت محلول را در دمای مناسب خشک کرده که موجب ظاهر شدن کریستال‌های تری سدیم فسفات می‌شود که آن را ازلحاظ اندازه‌ی بلور طبقه‌بندی می‌کنند.

کاربرد:

تری سدیم فسفات در صنایع غذایی به‌وفور مورداستفاده قرار می‌گیرد به‌طوری‌که  از این ترکیب برای بهبود بافت پنیر و حفظ لزج بودن شیر و جلوگیری از جدا شدن فاز آبی شیر منجمد استفاده می‌شود، این ترکیب همچنین در ساخت لاستیک ، مواد شوینده مثل پودرهای ظرف‌شویی و لباس‌شویی و  صابون، برای چاپ عکس و به‌عنوان عاملی برای از بین بردن سختی آب هم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

از این ترکیب برای حفظ رطوبت محصولات غذایی و مواد شوینده استفاده می‌شود و هم‌چنین در صنایع سرامیک و کاشی سازی به‌عنوان روان‌ساز هم دارای کاربردهایی است.

این ترکیب علاوه برداشتن خاصیت حفظ‌کننده‌ی رطوبت، به‌عنوان عاملی برای تنظیم اسیدیته و امولسیون کننده، در صنایع غذایی مورداستفاده واقع شده است.این ترکیب را در شاخه‌ی غذایی بانام اختصاری E339  می‌شناسند.

روش بسته‌بندی:

در کیسه‌های 25kg عرضه می‌شود.

 

 

 

 

Search