آمونیوم پرسولفات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آمونیوم پرسولفات با فرمول شیمیاییS2O8  ((NH4 یک ترکیب معدنی است ، جرم مولی آن 222.18 gr/mol است ، که از آن به‌عنوان یک عامل اکسیدکننده استفاده می‌کنند. شکل ظاهری آن به‌صورت بلورهای سفید مایل به زرد کم‌رنگ تا بی‌رنگ است؛ این ماده بی‌بو است. چگالی آن 1.98gr/cm3  است ، دمای ذوب این ماده 393 درجه‌ی سانتی‌گراد و انحلال‌پذیری آن در آب 80 ، gr/ml100  است (در دمای 25 درجی ه سانتی‌گراد). انحلال‌پذیری این ماده در آب زیاد است و حلالیت آن نسبت به نمک‌های مشابه آن بالاتر است، در کل فرایند انحلال‌پذیری این ماده گرماگیر و درجه‌ی خلوص آمونیوم پر سولفات 98% است. آمونیوم پرسولفات را با نام آمونیوم دی پروکسی سولفات نیز می‌شناسند.

کاربرد:

مصرف اولیه‌ی این ماده در کشاورزی به‌عنوان کود است البته از این ترکیب در حشره‌کش‌ها ، قارچ‌کش‌ها و علف‌کش‌ها به‌صورت اسپری‌های محلول در آب نیز استفاده می‌شود.

ازجمله دیگر موارد استفاده از آمونیوم پرسولفات می‌توان  به استفاده از آن به‌عنوان عوامل پاک‌کننده و سفیدکننده مثل صابون نیز اشاره کرد از این ترکیب به‌عنوان آغازگر در پلیمریزاسیون امولسیونی در مونو مرفنیل کلرید نیز استفاده می‌شود.

همچنین در کاغذسازی در مواد غذایی به‌عنوان عامل تنظیم‌کننده‌ی اسیدیته و به‌عنوان نگه‌دارنده‌ی چوب هم استفاده می‌شود.

 تولید:

آمونیوم پرسولفات از الکترولیز محلول سولفات آمونیوم یا آمونیوم بی سولفات در سولفوریک اسید در چگالی بالا تولید می‌شود.

فرایند الکترولیزی این ترکیب با سولفوریک اسید به این صورت است کهHSO4  بارش را ازدست‌داده و پروکسی سولفات اسیدی را در آند تولید می‌کند؛ و آمونیوم سولفات واکنش می‌دهد تا آمونیوم پر سولفات تولید شود و فیلتراسیون پر سولفات صورت گرفته ، بلوری شدن (کریستالیزاسیون) و جداسازی به‌وسیله‌ی سانتریفیوژ انجام شده و در نهایت با خشک کردن آن آمونیوم پرسولفات تولید می‌شود.

 

 بسته‌بندی:

آمونیوم پر سولفات به‌صورت بسته‌های 25kg است.

 

 

 

Search