اسید اگزالیک و کاربردهای آن

 

اسید اگزالیک یا اسید اکسالیک، یک ترکیب شیمیایی آلی با فرمول مولکولی C2H2O4 با خلوص 99 درصد است. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید است. این اسید در آب حل می‌شود و محلول حاصل بی‌رنگ است. این اسید جزو اسیدهای دی کربوکسیلیک طبقه‌بندی شده است و از لحاظ قدرت اسیدی، بسیار قوی‌تر از اسید استیک است. اسید اگزالیک عامل احیاء کننده و باز مزدوج شناخته شده آن اگزالات C2O42- است که یک عامل کیلیت‌ساز (chelate) برای کاتیون‌های فلزی محسوب می‌شود. به طور معمول، اسید اگزالیک به عنوان دی هیدرات با فرمول :H2C2O4 · 2H2O رخ می‌دهد. تماس اسید اگزالیک با پوست بدن و یا خوردن آن خطرناک است.

جرم مولی این ترکیب 90.03 وچگالی آن 1.90gr/cm3  است. دمای ذوب آن 102 تا 103 درجه ی سانتی گراد و نقطه‌ی اشتعال آن 166 درجه‌ی سانتی گراد است. انحلال‌پذیری این ترکیب در آب 14.3gr/cm3  در دمای 25 درجه ی سانتی گراد است. قدرت اسیدی این ترکیب 4.14-1.25 است. از دیگر نام های این ترکیب می توان به اسید اکسالیک و اسید ترشک هم اشاره کرد.

فرایند تولید:

این اسید با روش اکسیداسیون کاتالیزوری با محتوای قند ملاس تهیه می‌شود؛ با توجه به این که ملاس به عنوان ماده ی اولیه برای تهیه ی این اسید است؛ این روش بسیار مناسب است.

روش دیگر تولید این اسید استفاده از کاتالیزورهای پنتا اکسید وانادیوم، پودر آهن، نیکل، نیترات آهن، تراشه های آهن، دی اکسید تیتانیوم، روی و کلر و منگنز از ملاس مایع است.

 

کاربرد:

ازجمله کاربرد‌های اسید اگزالیک می‌توان به استفاده از آن برای از بین بردن نوعی آفت خاص در کشاورزی اشاره کرد. این ترکیب در صنعت هم کاربرد‌هایی دارد که شامل استفاده از آن در کار‌های هنری است که از محلول 5% آن برای از بین بردن لکه های جوهر استفاده میکنند، این ترکیب به عنوان یک عامل کاهنده در دارو ها (آنتی بیوتیک ها) و رنگ‌ها  استفاده می شود.

از این ترکیب برای ساخت مواد شیمیایی خانگی مثل سفید‌کننده‌ها و شوینده‌ها، برای ساخت زنگ‌زدا‌ها، به عنوان پاک‌کننده چرخ خودرو، به عنوان یک ماده‌ی ثابت در رنگرزی، برای استریلیزه کردن تجهیزات پزشکی، در نساجی، در صنعت پلاستیک (پلاستیک‌ها pv  پلاستیک‌های آمین  پلاستیک‌های اوره  فر مالدهید برای سنتز رزین های فنولیک) و در محلول استون در واکنش رزین اپوکسین به عنوان کاتالیزور عمل می‌کند. این ترکیب درسنتز مواد آلی مثل کبالت اگزالات، نیکل اگزالات،کالیک اسید، هیدروکسینون و پنتا اریتریتول هم کاربرد‌هایی دارد.

 

محل نگهداری:

 در ظروف کاملا سربسته و در محل خشک و خنک نگهداری شود.  این ماده باید از نقره، کلرید و اوره دور نگه‌ داشته شود زیرا با این مواد ناسازگار می‌باشد. در کل به دلیل داشتن خاصیت اسیدی باید از قلیا و محیط‌های قلیایی به دور باشد و در مجاورت باز‌ها و فلزات فعالی نظیر سدیم ، پتاسیم و منیزیم قرار نگیرد. از نگه‌داری این ترکیب در مجاورت موادی که با این ترکیب گاز سمی تولید می‌کنند، مانند سدیم سیانید و سولفید آهن اجتناب کنید. از نگه‌داری جامدات یا اسیدهای اکسید کننده در مجاورت این اسید خودداری کنید.

بسته بندی:

 اسید اگزالیک در کیسه‌های 25 کیلوگرمی موجود می‌باشد.

 

 

Search